Oralna kirurgija odnosi se na bilo koji kirurški postupak koji se izvodi u ustima ili čeljusti. Najjednostavniji i najčešći oralni kirurški zahvat je vađenje zuba.
Jake upale u području gornje i donje čeljusti, razvoj cista i tumora nerijetko zahtijevaju mnogo složenije kirurške zahvate kako bi se spriječio daljnji razvoj bolesti i uklonio uzrok nastanka bolesti.
Neki od najčešćih oblika oralne kirurgije su:
- vađenje zubi (alveotomija)
- apikotomija
- presađivanje kosti
- ugradnja zubnih implantata
- maksilofacijalna kirurgija.
Oralna kirurgija – Alveotomija
Alveotomija je jedan od najčešćih stomatoloških zahvata. To je postupak vađenja umnjaka koji još nisu izrasli ili su tek djelomično izrasli, na primjer, zbog položaja susjednih zuba ili nedostatka prostora u zubnom luku.
Impaktirani zubi skloni su upalama jer se hrana taloži u mekom tkivu koje djelomično prekriva žvačnu površinu zuba i prostor koji se stvara između krunice zuba i gingive. U nekim se slučajevima upala može proširiti na okolne kosti i meka tkiva. Također, zahvaćeni zub može oštetiti korijen susjednog zuba ili pritisnuti živac, uzrokujući neuralgičnu bol.
Zbog ovih komplikacija najbolje je ukloniti zahvaćeni umnjak što je prije moguće. Alveotomija se izvodi u lokalnoj anesteziji, a pacijent tijekom postupka ne osjeća bol.
Apikotomija
Apikotomija je manji kirurški zahvat kojim se uklanja vrh korijena zuba. Izvodi ako se upala korijena zuba ne može riješiti na uobičajene načine, poput čišćenja.
Da bismo dobili zadovoljavajuće rezultate, kirurški uklanjamo vrh korijena rezanjem i podizanjem zubnog mesa i uklanjanjem upaljenog dijela. Zatvaramo ostatak korijena kako više ne bi dolazilo do upala.